مرحله اول طرح، ۶ ماه طول می کشد و شامل آتش بس، عقب نشینی اسرائیل از مناطق مسکونی و آزادی بخشی از اسیران اسرائیلی در مقابل صدها زندانی فلسطینی است.  جو بایدن رئیس دولت امریکا در سخنرانی زنده تلویزیونی جزئیات طرح پیشنهادی اسرائیل را برای آتش بس میان در غزه اعلام کرد. رشتکده، این طرح شامل […]

مرحله اول طرح، ۶ ماه طول می کشد و شامل آتش بس، عقب نشینی اسرائیل از مناطق مسکونی و آزادی بخشی از اسیران اسرائیلی در مقابل صدها زندانی فلسطینی است.

 جو بایدن رئیس دولت امریکا در سخنرانی زنده تلویزیونی جزئیات طرح پیشنهادی اسرائیل را برای آتش بس میان در غزه اعلام کرد.

رشتکده، این طرح شامل سه مرحله برای پایان کامل جنگ، بازگشت آوارگان در غزه، تبادل اسیران و زندانیان و بازسازی غزه است.
بایدن این طرح را “نقشه راه برای آتش بس دائم و آزادی همه گروگان ها ” توصیف کرد.
در طرح  اعلامی بایدن هیچ اشاره ای به نابودی حماس نشده است. این یکی از مهمترین اهداف اعلامی اسرائیل برای جنگ در غزه است.

اسرائیل کنترل کامل مرز غزه و مصر را در دست گرفت
جنگ اسرائیل علیه حماس در غزه از ۸ ماه قبل ( ۷ اکتبر / ۱۵ مهر گذشته) آغاز شد و همچنان ادامه دارد. در این جنگ تاکنون بیش از ۳۶ هزار نفر در غزه در نتیجه حملات اسرائیل، کشته شدند که اکثریت آنها غیرنظامی از جمله زنان و کودکان هستند.
جنگ به دنبال حمله غافلگیرکننده حماس به جنوب اسرائیل آغاز شد. در این حمله ۱۲۰۰ نفر در اسرائیل کشته و ۲۵۰ نفر در اسرائیل توسط گروه های فلسطینی به عنوان اسیر  دستگیر و به غزه منتقل شدند.
غزه شاهد حملات ارتش اسرائیل است
اسرائیل در جنگ غزه همه بخش های شمالی و مرکزی این منطقه را  اشغال کرده است. اسرائیل هم اکنون به دنبال اشغال شهر رفح در جنوب غزه است. رفح تنها شهری است که به طور کامل از سوی اسرائیل اشغال نشده است.

جزئیات طرح

او گفت مرحله اول این طرح پیشنهادی ۶ ماه طول می کشد و شامل آتش بس و توقف حملات به صورت کامل و همه جانبه،  عقب نشینی نیروهای اسرائیل از همه مناطق مسکونی در غزه، آزادی تعدادی از گروگان ها از جمله زنان، سالمندان و زخمی ها در مقابل آزادی صدها اسیر فلسطینی است. همچنین جنازه اسیران اسرائیلی فوت شده نیز به اسرائیل بازگردانده می شود.

جو بایدن
در این مرحله، گروگان های امریکایی در اختیار گروه های فلسطینی نیز آزاد می شوند همچنین جنازه افراد کشته شده تحویل خانواده آنها می شود. در مرحله نخست، تعداد کمک های انسان دوستانه وارد شده به منطقه غزه نیز به ۶۰۰ کامیون و تریلی در روز خواهد رسید.
در مرحله دوم، همه اسیران در اختیار گروه های فلسطینی آزاد می شوند که شامل نظامیان مرد هم می شود. نیروهای اسرائیلی نیز از غزه عقب نشینی می کنند.
براساس این طرح تا زمانی که حماس به تعهداتش عمل کند آتش بس موقت به دائمی تبدیل خواهد شد.
در مرحله سوم فراخوان بازسازی بزرگ غزه شروع خواهد شد.
همزمان با سخنان بایدن، ارتش اسرائیل اعلام کرد که نیروهایش در  بخش هایی از مرکز شهر رفح (جنوب غزه) عملیات دارند.
بایدن از همه طرف ها خواست این فرصت را برای پایان دادن به جنگ از دست ندهند.
 بایدن گفت که اسرائیل پیشنهادی را برای آتش بس قابل تداوم ، آزادی گروگان ها (اسیران) ارائه کرد که از طریق قطر برای حماس ارسال شد.
جو بایدن گفت ادامه این درگیری منجر به هدر رفت توانمندی های اسرائیل و افزایش انزوای اسرائیل می شود.
او گفت مذاکره کنندگان امریکایی در روزهای اخیر بر آتش بس در غزه منتهی به پایان جنگ، آزادی همه گروگان ها و آینده بهتر برای غزه بدون حماس متمرکز بودند.

غزه شاهد حملات ارتش اسرائیل است

غزه شاهد حملات ارتش اسرائیل است
رئیس جمهور امریکا ادامه داد اسرائیل حق دفاع از خود را دارد اگر حماس در عمل به تعهداتش شکست بخورد اسرائیل هم دفاع از خود را ازسرخواهد گرفت.
بایدن افزود: این معامله (طرح توافق) منجر به آرامش در منطقه از جمله امضای توافق تاریخی میان اسرائیل و عربستان سعودی می شود.
رئیس جمهور امریکا گفت فلسطینی ها در غزه با جهنم روبه رو شدند و تعداد بسیار بزرگی از غیرنظامیان کشته شدند. آینده ای بهتر برای تعیین سرنوشت ملت فلسطین وجود دارد.

او از رهبران اسرائیل هم خواست از این توافق حمایت کنند و به این فکر کنند اگر این فرصت را از دست بدهیم چه اتفاقی رخ خواهد داد؟
وی افزود: می دانم که برخی در اسرائیل از جمله اعضای کابینه اسرائیل، با این برنامه موافقت نخواهند کرد. برخی موافقت نمی کنند و خواهان ادامه جنگ تا بی نهایت و اشغال غزه هستند بدون اینکه به سرنوشت گروگان های اسرائیلی توجه کنند.
بایدن تاکید کرد امریکا کمک خواهد کرد راه حلی برای مرزهای اسرائیل و لبنان پیدا شود تا اجازه دهد ساکنان مناطق شمال اسرائیل به خانه های خود بازگردند.

واکنش نتانیاهو

دفتر نخست وزیر اسرائیل (بنیامین نتانیاهو) بعد از سخنرانی بایدن گفت جنگ پایان نمی یابد مگر با تحقق کامل اهدافش.

دفتر نتانیاهو افزود: دولت اسرائیل در تمایل به بازگشت ربوده شدگان در سریع ترین زمان ممکن، یکپارچه است و برای این هدف کار می کند.
دفتر نخست وزیر اسرائیل همچنین گفت نتانیاهو سیاست های کلی را به تیم مذاکره کننده ارائه کرد تا این هدف محقق شود. نخست وزیر تاکید کرد جنگ پایان نمی یابد مگر با تحقق همه اهدافش از جمله بازگشت همه ربوده شدگان و پایان دادن به حضور نظامی حماس و دولت حماس.

واکنش حماس

جنبش مقاومت اسلامی (حماس) گفت به پیشنهاد اعلامی از سوی جو بایدن برای آتش بس دائمی در غزه به صورت مثبت نگاه می کند.
حماس اضافه کرد موضع امریکا درباره ضرورت جلوگیری از ادامه جنگ ، نتیجه پایداری فلسطین است.
حماس تاکید کرد در برابر هر پیشنهادی برای آتش بس دائمی و عقب نشینی کامل اسرائیل از غزه ، به صورت مثبت، تعامل می کند.