اگر جلیلی به نفع قالیباف انصراف دهد دیگر اعتبار و وزن خود را بین هوادارانش از دست می‌دهد. حتی ادامه دولت سایه او نیز چندان اعتباری نخواهد داشت. از همین حالا مشخص است نه قالیباف مثل رییسی اعتباری به جلیلی می‌دهد و نه هواداران جلیلی دیگر روی امثال او حساب باز می‌کنند.

اختصاصی رشتکده: گفته قالیباف مبنی بر این‌که از جبهه انقلاب تنها یک کاندیدا حضور خواهد داشت به هیچ وجه به معنای اعلام آمادگی برای انصراف وی نیست و بر عکس انداختن توپ انصراف در زمین جلیلی و دیگران است.

تقریبا دور از انتظار است که قالیباف در نقش رئیس مجلس به نفع جلیلی و زاکانی کوتاه بیاید. او همین حالا هم خود را در نقش رئیس جمهور می‌بیند و می‌داند این دیگر احتمالا آخرین فرصت برای تحقق آرزویی است که از سال ۸۴ دنبال آن است.

از سوی دیگر سوال این است که جلیلی چند درصد احتمال دارد که به نفع قالیباف انصراف دهد. هنوز فرض عدم انصراف جدی‌تر به نظر می‌رسد. ولی فشار روی جلیلی بسیار بیشتر است. جبهه اصولگرا هنوز قالیباف را “چنار” می‌بیند و جلیلی را “پاجوش” ! اصطلاح تحقیرآمیزی که حدادعادل درباره لیست خارج از شانا لقب داد و باعث تغییر در نتایج آرا شد. ولی در جریان تصمیم گیری بالادستی و لابی‌های پشت پرده هنوز “چنارها” قوی‌تر به نظر می‌رسند.

اما اگر جلیلی به نفع قالیباف انصراف دهد دیگر اعتبار و وزن خود را بین هوادارانش از دست می‌دهد. حتی ادامه دولت سایه او نیز چندان اعتباری نخواهد داشت. از همین حالا مشخص است نه قالیباف مثل رییسی اعتباری به جلیلی می‌دهد و نه هواداران جلیلی دیگر روی امثال او حساب باز می‌کنند.

طرفداران جلیلی بر این باورند که به مانند انتخابات مجلس، قالیباف نمی‌تواند آرای چندانی به دست بیاورد که به عنوان ملاک رای آوری شناخته شود. هواداران قالیباف در سوی دیگر معتقدند که انتخابات ریاست جمهوری فرق می‌کند و بسیاری مدیریت اجرایی قالیباف را قوی‌تر ارزیابی می‌کنند. نگاهی به نظرسنجی‌ها هم نشان می‌دهد که احتمالا قالیباف طیف وسیع‌تری را می‌تواند به خود جذب کند، ولی هنوز آرای سازمانی بیشتر با جلیلی است.

تا اینجای کار قالیباف بیشترین انتقادات را متوجه جلیلی داشته تا پزشکیان! البته این به خصوصیات پزشکیان هم بر می‌گردد که درجهت تقابل مستقیم با رقبا نیامده است. ولی همین عامل سختی است برای اتحاد احتمالی!

آرای پزشکیان به نسبت دیگر کاندیداها سیر صعودی بیشتری دارد، ولی در جذب آرای خاکستری به نسبت دوره‌های گذشته چندان موفقیتی به دست نیاورده است. ولی در همین وضعیت کنونی هم او توانسته آرای بخشی که قطعا در انتخابات شرکت دارند را به دست آورد.

اگر جلیلی به نفع قالیباف کنار رود احتمال انتقال همه آرا به سمت او نیست. با این حال قالیبافی‌ها معتقدند که اگر همه به نفع او کنار روند کار تمام است. او دوست دارد همه فکر کنند که ریاست جمهوری برای او بسته شده است و بقیه سیاهی لشکری بیش نیستند. مشخص است چنین چیزی نمی‌تواند بخش بزرگی از مردم را راضی نگه دارد. ولی قالیباف در واقع می‌خواهد روی اجبار رای بگیرد، جای اینکه مردم به خصوص حزب‌اللهی‌ها واقعا او را اصلح بدانند.