به نقل از گفته‌های رئیس سازمان آتش‌نشانی رشت، دلایلی باعث افزایش آسیب آتش‌سوزی در بیمارستان بوده‌ از‌جمله وجود برخی نواقص و عدم تماس به‌موقع پرسنل بیمارستان قائم با آتش‌نشانی.

رشتکده: شهرام مومنی، رئیس سازمان آتش‌نشانی رشت  درباره علت حادثه حریق بیمارستان قائم به «شرق» می‌گوید: «‌همان نیمه‌شب سعی کردیم تمام ساختمان را تخلیه کنیم. ما فعلا به کانون حریق دسترسی پیدا کرده‌ایم که از بخش تأسیسات بیمارستان و اتاق برق حریق شروع شده بود‌. اما در مورد علت آن هنوز در حال بررسی هستیم. از لحظه حضور در محل آتش‌سوزی، ظرف دو ساعت ۱۴۲ بیمار، همراهاشان و پرسنل را از داخل بیمارستان تخلیه کردیم. از این تعداد بیمار که تخلیه شدند، حدود ۱۱۰ نفر در بیمارستان‌های اطراف‌ رشت بستری مجدد شدند و بقیه هم درمان سرپایی شدند. متأسفانه از این تعداد که ما انتقال دادیم، برخی در بخش آی‌سی‌یو به دستگاه وصل بودند و قطع برق و قطع دستگاه‌های تنفسی، منجر به مرگ آنها شد. در واقع ما آنها را سالم از بیمارستان خارج کردیم، اما در روند انتقال جان خود را از دست دادند‌».

بسیاری از ساختمان‌های مهم جزء فهرست هشدار ایمنی هستند و مومنی در جواب اینکه آیا این بیمارستان نیز جزء فهرست بوده یا نه؟ اضافه کرد: «‌نمی‌توان گفت همه موارد ایمنی در آن بیمارستان رعایت نشده است. ضوابطی که در دهه ۸۰ برای ساخت این بیمارستان مد‌نظر قرار گرفته شده بود، همه همان زمان رعایت شده بود‌. تنها چیزی که از همان ابتدا در بیمارستان وجود نداشته، شبکه بارنده خودکار برای زمان آتش‌سوزی بود که طبق قوانین، آن زمان جزء الزامات بیمارستان نبوده است، ولی حداقل موارد ایمنی لحاظ شده بوده است. در‌حالی‌که این موضوع سال‌های بعد هم مورد توجه قرار نگرفته و وجود شبکه بارش می‌توانسته حریق را تا حدی تحت کنترل خود قرار دهد‌».

به نقل از گفته‌های رئیس سازمان آتش‌نشانی رشت، دلایلی باعث افزایش آسیب آتش‌سوزی در بیمارستان بوده‌ از‌جمله وجود برخی نواقص و عدم تماس به‌موقع پرسنل بیمارستان قائم با آتش‌نشانی. ایشان ادامه می‌دهد: «‌شب حادثه، وقتی سیستم حریق بیمارستان به کار افتاده، افراد خدماتی بیمارستان متوجه حریق می‌شوند. هرچند دیر متوجه حریق می‌شوند، اما به زیر‌زمین بیمارستان می‌روند تا منبع آن را پیدا کنند. پس از آن برای اطفای حریق شروع به تلاش می‌کنند و وقتی نمی‌توانند آن را خاموش کنند با سازمان آتش‌نشانی تماس می‌گیرند. تیم اول عملیاتی که وارد عملیات می‌شود، با توجه به شدت حریق و تعداد بیماران، اعلام وضعیت فوق‌العاده می‌کند و مابقی تیم‌های ما که ۱۳۶ نفر آتش‌نشان به همراه ۳۶ دستگاه به محل اعزام می‌شوند، شروع به اطفا‌ در بخش‌های مختلف می‌کنند. در واقع در همان طبقه منفی یک حریق مهار می‌شود و فقط دود حاصل از آن، طبقاتی بالایی را در‌بر گرفته است. الان هم به دلیل خسارت قابل توجهی که تأسیسات بیمارستان دیده، به همراه دود‌گرفتگی شدید، طبقات غیر‌قابل استفاده است…».