عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه استفاده از میادین مشترک گاز و نفت عراق تهدیدی برای ما است، اظهار کرد: هر چند تا امروز از سهم ما استفاده نشده ولی چیزی که مسلم است این بوده که شیب به سمت معادن عراق است و لذا اگر بخواهند از منابع خودشان هم استفاده کنند قطعا سهم ما هم به آن سمت انتقال داده خواهد شد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه استفاده از میادین مشترک گاز و نفت عراق تهدیدی برای ما است، اظهار کرد: هر چند تا امروز از سهم ما استفاده نشده ولی چیزی که مسلم است این بوده که شیب به سمت معادن عراق است و لذا اگر بخواهند از منابع خودشان هم استفاده کنند قطعا سهم ما هم به آن سمت انتقال داده خواهد شد.

رشتکده،  پرویز محمدنژاد در خصوص وضعیت تامین گاز و برق در سال ۱۴۰۰، گفت: بزرگترین دغدغه کمیسیون انرژی، تامین گاز و برق مردم بود که متاسفانه با تراز منفی فوق العاده زیادی روبه رو بودیم؛ در حوزه گاز بالغ بر ۲۰۰ میلیون متر مکعب کسری داشتیم و در حوزه برق هم حدود ۱۴ هزار مگاوات این کمبود وجود داشت؛ برای سرمایه گذاری در این زمینه به صدها هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز بود و نمی‌شد مشکل مردم را در بازه زمانی کوتاه حل کرد؛ لذا در حوزه گاز، بحث سوخت جایگزین را مطرح کردیم که تقریبا ۳ میلیارد متر مکعب سوخت جایگزین به نیروگاه‌ها دادیم.

امسال گاز ۱۸ نیروگاه به سبب گازرسانی به مردم قطع شد

نماینده مردم لنگرود در مجلس ادامه داد: گاز ۱۸ نیروگاه قطع شد تا بتوانیم به مردم گاز مورد نیاز را برسانیم که باعث بوجود آمدن مشکلاتی برای آنها هم شد؛ حتی صنایع بزرگ به عنوان منبع تولید ثروت، امسال شاهد قطعی گاز بودند که چاره‌ای جز این نداشتیم؛ زیرا باید به نیروگاه‌ها به خاطر تامین برق مردم رسیدگی می کردیم که گازوئیل و مازوت جایگزین شد و باوجود اینکه سال گذشته روزانه در ۲ نوبت، ۲ ساعت قطعی برق داشتیم اما این قطعی امسال کمتر بود؛ اما این درمان واقعی خدمات و برق نیست.

۶ هزار مگاوات تراز منفی تولید برق تا تابستان جبران می‌‌شود

تابستان امسال خاموشی کمتری خواهیم داشت

محمدنژاد با اشاره به افزایش تولید برق، بیان کرد: برای اینکه بتوانیم تولید و مصرف برق را مدیریت کنیم، وزیر را بارها به کمیسیون دعوت کردیم و قرار شد ۶ هزار مگاوات از ۱۴ هزار مگاوات تراز منفی را تا پیک بار مصرفی برق یعنی تا تابستان جبران کنیم که رقم خوبی است و انشاالله با بارش‌های متناوب، پشت سدها هم آبگیری می‌شود؛ البته درحال حاضر ۵۰ درصد آورده آبی پشت سدها نسبت به سال گذشته کمتر است که یک تهدید به شمار می‌رود. زیرا ۱۲ هزار مگاوات ما از طریق برق آبی تولید می‌شود که اگر این اتفاق نیفتد، عملا کمبود برق و تراز منفی ما بالاتر خواهد رفت؛ اما در تابستان سال بعد در صورت وجود بارش، خاموشی که دغدغه مردم را زیاد کند نخواهیم داشت.

تلاش برای واردات روزانه ۵ میلیون متر مکعب گاز از ارمنستان

عضو کمیسون انرژی مجلس در خصوص تامین گاز استان‌های شمالی کشور، اظهار کرد: سال های گذشته قرادادی با ترکمنستان داشتیم که استان‌های شمالی را پوشش می داد که منطقی هم بود زیرا ما منابع مصرف را نباید از دورترین نقطه به شمال بیاوریم چراکه هم به لحاظ ایمنی و هم افت فشار گاز، مشکلاتی را ایجاد می‌کرد؛ اما این قراداد دچار مشکلاتی شد که وزیر و شخص رئیس جمهور در سفری که داشتند تلاش کردند آن را مجددا احیا کنند؛ همچنین درصدد هستیم روزانه حدود ۵ میلیون متر مکعب واردات گاز از ارمنستان را به سرانجام برسانیم که هر چند رقم بالایی نیست اما این دو قرارداد می تواند زمینه خوبی برای قرادادهای بزرگتر باشد.

الگوی مصرف باید منطقی شود

محمدنژاد با مثبت ارزیابی کردن اخذ پلکانی تعرفه گاز، گفت: در حوزه آب، برق و گاز چاره‌ای جز پلکانی کردن تعرفه ها نداریم. یارانه ها در این سه حوزه خیلی بالا است؛ تولید برق ما ۶۵۰ هزار تومان تمام می شود اما همین برق ۱۰۰ تومان به مردم داده می‌شود. لذا چاره ای جز این نداریم که الگوی مصرف را منطقی و اصولی تنظیم کنیم درحالی که اصلاح الگوی مصرف برای ۲۰ سال پیش بود و دهک های بالا بدون هیچ حساب و کتابی مصرف می کنند؛ بنابراین هر کسی که برق بیشتری مصرف می کند باید نسبت به بقیه هزینه بیشتری پرداخت کند. اخیرا منابع مالی خوبی را برای شرکت های دانش بنیان در نظر گرفتیم که کمک کنند تا الگوی منطقی و درست را بتوانیم در همین زمینه در سال پیش رو داشته باشیم.

۱۰۰ هزار میلیون متر مکعب گاز تا تابستان وارد فاز ۱۴ پارس جنوبی می‌شود

شیب میادین مشترک نفت و گاز به سمت عراق است/کمیسیون انرژی رسیدگی می‌کند

نماینده مردم لنگرود در مجلس گفت: امروز اگر درآمد ناشی از نفت و گاز نبود، در توزیع منابع مالی با مشکل مواجه بودیم. امروز برای این امر بستر خوبی فراهم شده و رشد مناسبی هم داشته است؛ به عنوان نمونه قرار است در فاز ۱۴ میدان گازی پارس جنوبی، تا تابستان تقریبا ۱۰۰ هزار میلیون متر مکعب گاز و همچنین در فاز ۱۴ عسلویه هم ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون متر مکعب گاز وارد سیستم شود. اما استفاده از میادین مشترک گاز و نفت عراق تهدیدی برای ما است که اگر به آن رسیدگی نشود، قطعا اتفاقی را که در میادین مشترک گاز قطر، امارات و عربستان افتاد در عراق هم شاهد خواهیم بود و هر چند تا امروز از سهم ما استفاده نشده ولی چیزی که مسلم است این بوده که شیب، به سمت معادن عراق است و لذا اگر بخواهند از منابع خودشان هم استفاده کنند قطعا سهم ما هم به آن سمت انتقال داده خواهد شد. این مساله در کمیسیون بررسی و مقرر شد که هر چه سریع تر به منابع گاز و نفت مخازن مشترک ما با عراق رسیدگی شود و طی هفته‌های بعدی هم جلساتی خواهیم داشت تا از این منبع به اندازه حقمان استفاده کنیم.

محمدنژاد در پایان خاطرنشان کرد: با عملکرد وزارت نفت آینده خوبی را برای این حوزه پیش‌بینی می‌کنم اما بحث ریل‌گذاری و کانال کشی مهم است که خود مجلس باید انجام دهد که بخشی لحاظ شده است و بخشی هم در آینده ایجاد خواهیم کرد چون بیشترین منابع درآمدی ما از حوزه نفت است لذا باید به آن توجه بیشتری شود.